فایبرگلاس چیست؟

فایبرگلاس نوعی پلاستیک تقویت شده با الیاف است که فیبر شیشه پلاستیک در آن تقویت شده است. به همین جهت، فایبرگلاس به عنوان پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه یا پلاستیک تقویت شده با شیشه نیز شناخته می شود.

به طور معمول، الیاف شیشه به شکل یک ورق صاف شده سپس به طرز تصادفی مرتب یا به صورت پارچه بافته می شود. الیاف شیشه را با توجه به کاربرد فایبرگلاس، از انواع مختلف شیشه می توان ساخت.

فایبرگلاس در عین سبکی، غیرقابل شکستن و قوی است. یکی از بهترین ویژگی های فایبرگلاس، توانایی قالب گیری به شکل های مختلف و پیچیده است. به همین علت از جنس فایبرگلاس به طور گسترده در صنایع مختلف با کاربردهای متنوع نظیر قایق، استخر، هواپیما، سقف و … استفاده می شود.

Fiberglass

همان طور که گفته شد فایبرگلاس به اشکال مختلف، جهت کاربردهای بسیاری تولید می شود که عمده ترین آنها شامل موارد ذیل می باشد:

-نوار فایبرگلاس:

نوارهای فایبرگلاس از نخ های الیاف شیشه تشکیل شده و به علت خاصیت عایق حرارتی خود شناخته شده اند. این شکل از فایبرگلاس کاربردهای وسیعی در خطوط لوله داغ، ظروف بسته بندی و موارد مشابه دارد.

-پارچه فایبرگلاس: پارچه فایبر گلاس صاف است و در انواع نخ های فیلامنت شیشه ای و نخ های الیاف شیشه موجود است. به طور گسترده ای به عنوان سپر حرارتی، در پرده های آتش و … استفاده می گردد.

-طناب فایبرگلاس: طناب ها از نخ های الیاف شیشه بافته می شوند و جهت مصارف بسته بندی استفاده می شوند.

مطالب بیشتر بخوانید....  ساخت استخر کوچک

فایبرگلاس چیست؟ و خواص فایبرگلاس

  • استحکام مکانیکی: فایبرگلاس نسبت به فولاد مقاومت بیشتری دارد. به همین جهت از آن برای ایجاد عملکرد بالا استفاده می شود.
  • ویژگی های الکتریکی: فایبرگلاس حتی با ضخامت کم همچنان عایق الکتریکی خوبی است.
  • غیر قابل احتراق: فایبرگلاس یک ماده معدنی غیر قابل احتراق است. شعله را تکثیر و پشتیبانی نمی کند. هنگام قرار گیری در معرض گرما، دود یا …، محصولات سمی انتشار نمی دهد.
  • پایداری ابعادی: فایبرگلاس ضریب انبساط خطی پایینی دارد و به رطوبت و تغییرات دما حساس نیست.
  • سازگاری با ماتریس های آلی: فایبرگلاس می تواند ابعاد و اندازه های متفاوتی داشته باشد و قابلیت ترکیب با بسیاری از ماتریس های معدنی خاص همچون سیمان و رزین های مصنوعی را دارد.

استخر فایبرگلاس

با توجه به خواص ذکر گردیده فایبرگلاس نظیر مقاومت، سبکی، غیر قابل شکستن، امکان تولید در ابعاد مختلف، عدم حساسیت نسبت به رطوبت و تغییرات دما و …. در صنایع مختلف از فایبرگلاس استفاده می شود.

در این راستا شرکت فراساخت نوین زرفام از فایبرگلاس در صنایع مختلفی نظیر صنایع خودرو، صنایع ریلی، نفت و گاز و پتروشیمی، اطفای حریق، تهویه و برودتی،… استفاده نموده است. یکی از محصولات به روز و پرطرفدار این شرکت استخرهای پیش ساخته زرفام می باشد. این استخرها از جنس فایبرگلاس می باشند، علاوه بر مزایای فوق العاده ای که نسبت به سایر جنس استخرهای موجود در بازار دارند، در مدت زمان اندکی ،بدون دردسر قابل نصب و بهره برداری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *