تفاوت استخرهای بتنی و فایبرگلاس

یکی از مباحث مفید و کاربردی مقایسه استخرهای بتنی و فایبرگلاس و ارائه توضیحات در این زمینه می باشد. اگرچه تکنیک ها و مواد کاملاً متفاوت هستند، اما هر دو مسیر شما را به یک نتیجه نهایی می رساند. اما کدام یک را باید انتخاب کنید؟

فرآیند تولید و ساخت استخر

استخر فایبرگلاس پوسته ای است که خارج از محل پروژه، با استفاده از قالب در کارخانه تولید می شود. فایبرگلاس ترکیبی از الیاف شیشه و رزین است که ماده پلاستیک مانندی تولید می‌کند که شکل قالب مورد استفاده را می‌گیرد. روی پوسته استخرها با چندین لایه پوشش ژلکوت، پوشش داده می شود.

این پوسته به محل نصب منتقل می شود که در صورت نصب دفنی، متناسب با ابعاد استخر زمین گودبرداری می گردد. سپس در داخل گود، پوسته قرار میگیرد و اطراف آن پر می گردد تا هنگامی که پوسته با آب پر می شود، از آن پشتیبانی کند.

در صورت نصب به صورت روکار، پوسته استخر روی زمین قرار می گیرد و اطراف آن پر می گردد. همچنین در صورت نصب نیمه دفنی نیز نیمی از استخر داخل و نیمی دیگر در خارج از استخر قرار می گیرد.

فرآیند صفر تا صد استخر بتنی در محل پروژه انجام می شود. پس از گودبرداری یک قاب میلگرد برای ایجاد شکل مورد نظر ایجاد می شود که برای ایجاد ساختار استخر، بتن بر روی آن پاشیده می شود.

هنگامی که ساختار استخر تنظیم شد، سطح داخلی یک عملیات نهایی جهت آب بندی بتن متخلخل زیرین دریافت می کند. متداول ترین روش برای انجام این کار استفاده از یک پوشش متراکم ملات به نام گچ است. گزینه های دیگر استفاده از سنگدانه های در معرض دید (این اساساً ملات با تعداد زیادی سنگ های کوچک مخلوط شده است) یا کاشی است.

تفاوت استخر بتنی و استخر فایبرگلاس

هزینه های ساخت استخر

این معمولاً یکی از اولین سؤالاتی است که هنگام تصمیم گیری در خصوص ساخت استخر بتنی و یا خرید استخر پیش ساخته فایبرگلاس می پرسیم. لازم به ذکر این مسئله است که هزینه ها را می توان به سه بخش مختلف تقسیم کرد: هزینه های اولیه، هزینه های نگهداری و هزینه های طول عمر.

هزینه های اولیه: بدیهی است قیمت استخر تابعی از ابعاد، اندازه، کیفیت می باشد. در صورتی که کیفیت استخر بتنی با یک استخر فایبرگلاس مشابه باشد هزینه های نصب اولیه برای استخر بتنی گران تر می شود.

هزینه های نگهداری و عملیاتی: در درازمدت هزینه های نگهداری برای استخرهای بتنی بیشتر از استخرهای فایبرگلاس خواهد بود. یکی از دلایل آن استفاده بیشتر از مواد شیمیایی است. برای حفظ تعادل شیمیایی مناسب آب در یک استخر بتنی به دلیل خواص شیمیایی بتن، مداخله کمی بیشتر لازم است.

دلیل دیگر هزینه های بالای استخرهای بتنی نیاز به روکش مجدد به صورت دوره ای است. بسته به ابعاد استخر، این امر، می تواند هزینه بسیار زیادی داشته باشد. اینکه هر چند وقت یکبار این کار باید انجام شود به برخی از عوامل از جمله آب و هوا، نحوه نگهداری آن و اینکه کدام ماده سطحی در ابتدا استفاده شده است بستگی دارد.

علاوه بر هزینه ها، مالک استخر می خواهد تعمیر و نگهداری مورد نیاز را نیز در نظر بگیرد. قبلاً در بخش بالا کمی در مورد این موضوع گفته ایم، اما در اینجا به یک عنصر مهم دیگر خواهیم پرداخت: جلبک.

اگر تا به حال استخر داشتید، می دانید که یکی از چالش های آب استخر، تمیز نگه داشتن آن و ایجاد محیطی عاری از رشد جلبک است. استخرهای بتنی در اینجا (حداقل آنهایی که سطح گچی دارند) در مضیقه هستند، زیرا سطوح متخلخل آنها محیطی ایده آل برای رشد جلبک ها فراهم می کند. در نتیجه، اغلب باید آنها را ساییده و با مواد شیمیایی درمان کرد تا از رشد جلبک جلوگیری شود.

در مقابل، پوشش ژلکوت صاف یک استخر فایبرگلاس، در برابر تشکیل جلبک مقاومت می کند و بنابراین تمیز نگه داشتن آن بسیار آسان تر است.

گاهی اوقات استخرهای فایبرگلاس نیز نیاز به روکش مجدد دارند. این امر بسته به کیفیت اولیه ساخت و ساز، نحوه نگهداری و آب و هوا دارد که در استخرهای زرفام این مشکل وجود ندارد.

یکی از ویژگی های جالب فایبرگلاس این است که عایق بسیار خوبی است. در نتیجه، هزینه کمتری برای گرم کردن استخر فایبرگلاس وجود دارد. اگر به فکر یک استخر آب گرم هستید، صرفه جویی در هزینه در اینجا می تواند در طول زمان افزایش یابد.

هزینه های مادام العمر: هزینه های طول عمر یک استخر شامل کل هزینه ها تقسیم بر طول عمر آن است. برای فهمیدن این موضوع، باید بدانیم که هر استخر چقدر طول‌ عمر دارد. همانطور که می دانید، چند نکته باید در نظر گرفته شود. یک استخر بتنی با کیفیت با یک استخر فایبرگلاس با کیفیت تفاوت طول عمر چندانی ندارند درنتیجه در یک افق زمانی متوسط، یک استخر فایبرگلاس می تواند مقرون به صرفه تر از استخرهای بتنی باشد.

قابلیت سفارشی سازی

تنوع اشکال در استخر فایبرگلاس کمتر از استخرهای بتنی است، زیرا استخرهای فایبرگلاس در قالب های از پیش ساخته شده در کارخانه تولید می شوند، باید از اشکالی که تولیدکننده ارائه می دهد، انتخاب کنید اما در استخرهای بتنی از نظر ابعاد،عمق،طرح استخر تنوع بسیار زیادی دارید.

 در شرکت فراساخت نوین زرفام جهت تولید استخرهای پیش ساخته زرفام باتوجه به تحقیقات بازار و نظرسنجی از مشتریان اقدام به تولید طرح ها و ابعاد پرطرفدار و محبوب مشتریان گردیده است. همچنین بنا به سلیقه خود علاوه بر رنگ‌آبی، رنگ های دیگری را می توانید انتخاب کنید. لازم به ذکر است در صورت سفارش یک طرح خاص و ساخت قالب به جهت هزینه بالا برای مشتری مقرون به صرفه نخواهد بود اما در صورت سفارش تعداد بالا به جهت تقسیم شدن هزینه های ساخت قالب روی کل استخرها، ساخت قالب مقرون به صرفه خواهد بود.

ماندگاری

ماندگاری و طول عمر استخرهای بتنی و فایبرگلاس به کیفیت موادمصرفی و دقت در تعمیر و نگهداری آنها بستگی دارد. در کارخانه شرکت فراساخت نوین زرفام سعی بر آن نمودیم با استفاده از مواد اولیه مرغوب و بکارگیری دانش روز دنیا، استخرهای باکیفیتی تولید نماییم. همچنین واحد کنترل کیفی شرکت فراساخت نوین زرفام از مرحله خرید مواد اولیه تا مرحله قبل از تحویل استخر کلیه  موارد کیفی استخر را چک و کنترل نهایی می کند تا محصولی ماندگار و بادوام را به مشتریان ارائه دهد.

استحکام

ساختار یک استخر بتنی بسیار ضخیم است. اما در صورت ضربه به استخر، به دلیل کاشیکاری بودن بدنه و شکننده بودن کاشی، استخر بتنی دچار خسارت می گردد. استخرهای فایبرگلاس زرفام از استحکام بالایی برخوردار هستند. ضخامت بخش های مختلف پوسته استخرهای فایبرگلاس زرفام، با توجه به محاسبات فنی-مهندسی متفاوت است. بر خلاف باور غلط در بین مشتریان که ضخامت بیشتر دلیل بر استحکام بالاتر محصول دارد، ضخامت بیشتر فقط سبب افزایش هزینه مواد اولیه می گردد و در نتیجه قیمت نهایی بالاتری برای مشتریان دارد. آنچه که اهمیت دارد محاسبه دقیق میزان نیاز به ضخامت پوسته استخرهای فایبرگلاس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *